SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
niedziela, 16 czerwca 2019 roku
Imieniny: Aliny, Anety, Benona
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
poniedziałek, 1 września 2008

Plan działania dla największego euroregionu na świecie

polecany:  
  • aktualna ocena: 2.72/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

"Dla Euroregionu strategia ma być swoistym nowym otwarciem na nowe pomysły, idee… Strategia ma pomóc w rozpoczęciu nowej działalności i uniezależnieniu się od środków unijnych i wesprzeć budowę młodziutkiego Euroregionu Karpacki." Zapraszam do lektury wywiadu z panem Pawłem Kościeleckim odpowiedzialnym za projekt Polonia-Ukraina Transcarpathia.

Piotr Siłka: Jak zrodził się pomysł na projekt?
Paweł Kościelecki: Projekt zrodził się w czasie jednej z moich wizyt w Euroregionie Karpacki Polska, w czasie, gdy byłem jeszcze pracownikiem Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC. Od dłuższego czasu, odkąd zacząłem pracować z Euroregionem, widać było pewien kryzys w działaniu tej organizacji, nadmierne uzależnienie od dopływów środków z programów unijnych, myślenie bardziej w kategoriach politycznych niż publicznych. Grupa młodych ludzi z Biura chciała ten stan rzeczy zmienić, nie była jednak pewna jak to zrobić.
Jakie efekty ma przynieść projekt zaraz po zakończeniu oraz w perspektywie długofalowej?
Jak sama nazwa projektu wskazuje, dla Euroregionu strategia ma być swoistym nowym otwarciem na nowe pomysły, idee… Strategia ma pomóc w rozpoczęciu nowej działalności i uniezależnieniu się od środków unijnych i wesprzeć budowę młodziutkiego Euroregionu Karpacki. W perspektywie długofalowej strategia ma doprowadzić, by do roku 2013 Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska (SEKP) był organizacją, która prowadzi różnorodną, zdywersyfikowaną działalność przede wszystkim na rzecz swoich członków (jednostek samorządów terytorialnych) a także innych potencjalnych odbiorców: NGO i struktur przedsiębiorców. Działalność ta ma na celu budowę nowych więzi instytucjonalnych między Polską a Ukrainą i przynosi wymierne efekty społeczno-kulturowe i ekonomiczne w otoczeniu Euroregionu. Euroregion pozostaje wolny od politycznych nacisków otoczenia, ma różne źródła dochodów, co pozwala mu na dofinansowanie własnych projektów o charakterze non-profit. W pracy SEKP towarzyszą mu sojusznicy i partnerzy instytucjonalni oraz grono ekspertów, a struktura wewnętrzna Biura SEKP jako kluczowego ośrodka wykonawczego jest trwała pod względem infrastrukturalnym i kadrowym. Z kolei do roku 2013 Zrzeszenie Samorządów Terytorialnych Euroregion Karpaty – Ukraina ma być organizacją, które dysponuje mocną strukturą wewnętrzną. Trwałą pod względem infrastrukturalnym i kadrowym. Zrzeszenie prowadzi różnorodną działalność przede wszystkim na rzecz swoich członków (jednostek administracji). Działalność ta ma na celu rozwój zasobów ludzkich i podnoszenie kompetencji pracowników administracji, nabycie przez nich umiejętności w definiowaniu problemów oraz wyznaczaniu istotnych celów współpracy przygranicznej.
Na czym polega tworzenie polityki na bazie Zrównoważonej Karty Wyników?
Zrównoważona Karta Wyników (ang. Balanced Scorecard: BSC) stanowi propozycję konstruowania polityki organizacji ze szczególnym uwzględnieniem następujących elementów: perspektywy finansowej, perspektywy klienta, perspektywy procesów wewnętrznych oraz perspektywy dalszego rozwoju. W strategii BSC zarzuca się zatem klasyczny podział na analizy, diagnozy, SWOT, kierunki działań (priortytety, działania etc.).
Centralnym punktem odniesienia dla wszystkich tych czterech elementów pozostają pracownicy usytuowani w siatce organizacyjnej – jako najistotniejszy czynnik organizacji, wprowadzającej BSC. Dzięki narzuceniu takiej struktury w sposobie myślenia i realizacji celów w poszczególnych sektorach (perspektywach) oraz ich odpowiedniego pomiaru, można wprowadzać określoną wizję i strategię jako łączniki aktywności we wszystkich czterech perspektyw. Strategia staje się w zamyśle Nortona i Kaplana punktem odniesienia całego procesu zarządzania, pozwala osiągnąć zbieżność celów w całej organizacji. Staje się spoiwem dla zaangażowania pracowników, podstawą budowy systemu motywacyjnego. Pozwala ona także określić i uzgodnić precyzyjne cele, przeznaczać na ich realizację określone zasoby. Strategia powinna także zawierać system monitorowania realizacji strategii, umożliwiać zespołowe rozwiązywanie problemów i wreszcie mieć wbudowany system autoweryfikacji, autoewaluacji i autonaprawy.
W zrównoważonej karcie wyników zatem i w strategii Euroregionów było istotne: zidentyfikowanie interesariuszy/klientów Euroregionów w czterech kluczowych obszarach oraz zdefiniowanie celów, do jakich euroregion powinien dążyć we współpracy z interesariuszami zidentyfikowanie wizji działania w czterech kluczowych obszarach działania, zidentyfikowanie zasobów, jakie Euroregiony zdobywają na swoje działania i jak rozdysponowuje zasoby na rzecz interesariuszy oraz wytyczenie w tym zakresie celów i wskaźników ich osiągnięcia, zidentyfikowanie kluczowych procedur, jakie muszą być wdrożone, by Euroregiony mógł zrealizować cele interesariuszy oraz zasobów, a także poprawić swój potencjał wewnętrzny
Gdzie dotychczas ta metoda była wykorzystywana i z jakim skutkiem?
Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, a na USA także w administracji samorządowej. Piśmiennictwo potwierdza, iż dobrze zastosowana Karta daje bardzo interesujące wyniki…
Co do tej pory udało się wykonać w ramach projektu?
Projekt się już zakończył. W jego trakcie od października 2007 r. do maja 2008 r. przeprowadziliśmy dwie konferencje: otwierającą i zamykającą, szkolenia - seminaria informacyjne w Stalowej Woli, Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku i Krośnie, a także w Starym Samborze po stronie ukraińskiej. Także przeprowadzono kampanię informacyjną w internecie, wykonano całą pracę analityczno-diagnostyczną z udziałem ekspertów polskich i ukraińskich i w końcu opublikowano tekst strategii.
Czy może Pan powiedzieć kilka słów o zidentyfikowanych kierunkach działań w ramach czterech kluczowych dziedzin współpracy?
Owe cztery kluczowe dziedziny współpracy to: kultura i ochrona zabytków, polityka ekologiczna, rozwój zasobów ludzkich oraz badania i rozwój. We wszystkich kierunkach zidentyfikowaliśmy takie działania obu euroregionów jak: prowadzenie szkoleń komercyjnych, realizację projektów non-profit, projekty pomocy technicznej w ramach zarządzania projektami (dotyczy strony polskiej), realizację coachingu, organizację wydawnictw edukacyjnych, consultingu i doradztwa, a także we współpracy przy organizacji targów, konferencji… Przy czym w działaniach tych oba euroregiony mogą zaangażować swoich strategicznych partnerów, których imiennie zidentyfikowaliśmy w strategii
Na jakie trudności Państwo się napotkali w dotychczasowych pracach?
W pracach nad projektem nie było zasadniczych problemów po stronie polskiej… Niestety po stronie ukraińskiej objawiły się pewne słabości instytucjonalne, brak komunikacji między euroregionami, słaby dostęp do ekspertów, co w konsekwencji skutkowało pewnymi opóźnieniami w dostarczaniu materiałów do strategii ze strony ukraińskiej.
Często problem ze strategiami jest taki, że niestety są to dokumenty „martwe”. Jakie działania będą podjęte by dokument ten był systematycznie wdrażany?
No cóż… to już zależy od władz obu Euroregionów Karpackich… po stronie polskiej i ukraińskiej… być może dobrym przyczynkiem do dyscyplinowania tych organizacji byłoby zastosowanie tego modelu na szerszym forum: Związku Międzynarodowego Euroregionu Karpackiego, który zrzesza poszczególne euroregiony „narodowe” z Polski, Słowacki, Ukrainy, Rumunii i Węgier. Obejmuje on potężny obszar (to największy euroregion na świecie !), zamieszkany przez około 15 milionów osób…
Dziękuje uprzejmie za poświęcony czas.
 
 

polecam tekst:  
  • aktualna ocena: 2.72/6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
ocena: 2.7 / 6 - głosowano 61 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

Czerwiec 2019
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Lipiec 2019
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2019 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.