SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
poniedziałek, 19 listopada 2018 roku
Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
poniedziałek, 7 grudnia 2009

Mądrze chronić park

źródło: EUROFUNDS.org
polecany:  
  • aktualna ocena: 2.38/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

Naszym głównym zadaniem jest ochrona przyrody na obszarach parków krajobrazowych. Aby uniknąć kolizji na styku działalności turystycznej czy rolniczej z przyrodą należy podnieść świadomość społeczności lokalnej w tym zakresie a także polepszyć standard miejsc wypoczynku, ścieżek edukacyjnych itp. chroniąc równocześnie w ten sposób środowisko. - dzięki uprzejmości Eurofunds.org zapraszamy do wywiadu Marianem Tomoniem, dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Redaktor: Jest Pan dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego, to piękny obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych jednocześnie wymagający dużo „pracy", inwestycji. Czy w związku z tym ubiegaliście się Państwo kiedykolwiek o środki unijne na ten cel?
Marian Tomoń: Brodnicki Park Krajobrazowy w latach 2003-2008 brał udział w realizacji dwóch projektów, dotyczących rozwoju obszarów wiejskich w ramach INTERREG CADSES III B. Były to projekty międzynarodowe.
Były to projekty duże ? na jaką kwotę?
Projekt SIMOCA był realizowany w latach 2003-2006 na kwotę 186.450 euro. Projekt IRENE był realizowany w latach 2006-2008 na kwotę 211.500 euro.
Rozumiem, że projekty te były realizowane w partnerstwie?
Tak, polskim partnerem i formalnym wykonawcą była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reprezentowana przez Panią dr hab. prof. Ewę Rembiałkowską. Generalnym partnerem prowadzącym obydwa projekty był śródziemnomorski Instytut Agronomiczny w Bari ( Włochy).
Jaką państwo pełniliście tu rolę?
Brodnicki Park Krajobrazowy był merytorycznym współwykonawcą projektów oraz obszarem pilotażowym.
Powiedział Pan, że Brodnicki Park Krajobrazowy brał udział w dwóch projektach. Czego dotyczył pierwszy ?
Pierwszy z projektów o nazwie „SIMOCA" dotyczył „Ustanowienia i Wdrożenia Modelu Zrównoważonego i Wielofunkcyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich Opartego na Rolnictwie Wiejskim i Konkurencyjnym".
Jaki był cel tego projektu?
Głównym celem projektu było zdefiniowanie nowej strategii zrównoważonego i wielofunkcyjnego rozwoju wsi opartego o promocję i wzrost rolnictwa ekologicznego. By to osiągnąć niezbędna jest integracja między krajami CADSES (do których należy również Polska) przez spotkania służące wymianie doświadczeń między różnymi instytucjami zajmującymi się promocją rozwoju obszarów (decydenci, użytkownicy, itp.). Do tego celu służyć ma ustanowienie międzynarodowej sieci do wymiany informacji i doświadczeń.
Struktura projektu podzielona jest na 5 Pakietów Roboczych (WP):
- WP1 - Zbudowanie wspólnej międzynarodowej bazy danych i sieciowego systemu stałej komunikacji
- WP2 - Opracowanie najlepszych praktycznych modeli na poziomie gospodarstw dla wielofunkcyjnego i ekologicznego rolnictwa na wybranych obszarach
- WP3 - Wdrożenie najlepszych modeli na wybranych obszarach (akcje pilotażowe)
- WP4 - Ustanowienie i zatwierdzenie międzynarodowej strategii zrównoważonego i wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich
- WP5 - Szkolenia mające na celu poszerzenie umiejętności posługiwania się i wdrażania innowacyjnych systemów.
Strasznie duże przedsięwzięcie. Kim byli partnerzy uczestniczący w tym projekcie?
To m.in.: Instituto Agronomico Mediterraneo di Bari (IAMB) - partner prowadzący (LP) - Włochy, Regione Puglia - Włochy, SVIM (SVIluppo Marche) - Włochy, Regione Marche - Włochy, Agenzia Regionale Servizi di Sviluppo Agricolo Abruzzo (ARSSA) - Włochy, Uniwersita degli studi di Bari - Włochy, C.I.H.E.A.M. - Mediterranean Agronomic Institute of Chania (MAICH) - Grecja, EKO LIBURNIA - RIJEKA - Chorwacja , Warsaw Agriculture Uniwersity (SGGW) - Polska (obszar pilotażowy Brodnicki Park Krajobrazowy), Slovak Academy of Sciences - Słowacja
Z uzyskanych informacji doczytałam się, że w ramach projektu utworzono dwa Centra Kompetencji Rolnictwa Ekologicznego, co to takiego i czym one się zajmują?
Tak, rzeczywiście utworzono 2 Centra Kompetencji Rolnictwa Ekologicznego (jedno przy dyrekcji Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy i jedno na SGGW w Warszawie). Centra oferują dostęp do informacji poprzez wykwalifikowanych pracowników, Internet oraz bogatą bibliotekę oraz są w kontakcie z podobnymi centrami pozostałych partnerów projektu.
Przeprowadzono również spotkania z przedstawicielami wielu grup społecznych lokalnej ludności i na ich podstawie określono szereg akcji pilotażowych. Przeprowadzono ciąg szkoleń na temat rolnictwa ekologicznego zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej.
Projekt SIMOCA stanowił projekt bazowy dla dalszej współpracy. Projektem powstałym na wypracowanej podstawie był rozpoczynający się projekt IRENE.
Drugi projekt o nazwie „IRENE" dotyczył „Innowacyjnej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Opartej na Lokalnych i Międzynarodowych Sieciach Ekonomicznych"., czy mógłby Pan powiedzieć cos więcej o nim?
Projekt IRENE określony przez Dyrektora Śródziemnomorskiego Instytutu Agronomicznego w Bari jako „studia przyszłości" został przyjęty w ten sposób także na spotkaniach w Brukseli, gdzie rozwój obszarów wiejskich określono jako kluczowy element rozwoju światowego. W implementacji projektu skupiono się na aspektach jakościowych zamiast ilościowych produktów.
Głównym celem projektu było „promowanie zmian strukturowych" i restrukturyzacja zatrudnienia przez zróżnicowanie ekonomii wsi w oparciu o ustanowienie lokalnych i międzynarodowych Wielofunkcyjnych Sieci Ekonomicznych (MEN). MEN stanowią podstawę dla integracji między przedsiębiorstwami wiejskimi i wsiami należącymi do różnych sektorów ekonomicznych jednolitego obszaru wiejskiego, ustanowione by przezwyciężyć trudności strukturalne (wielkość, rodzaj upraw, itp.), które każde z przedsiębiorstw spotyka na starcie procesów wielofunkcyjnego rozwoju. Projekt skupiał się na modelach rozwoju łatwych do odtworzenia w całym rejonie CADSES poprzez sieć między różnymi obszarami wiejskimi.
Projekt opierał się na 4 pakietach roboczych (WP):
- WP1 - Pierwszy pakiet skupiał się na przestudiowaniu lokalnych systemów ekonomicznych na obszarach pilotażowych. Jest to konieczne do ustanowienia strategii rozwoju opartej na zróżnicowaniu lokalnej ekonomii dążącej do restrukturyzacji zatrudnienia. Zostaną ustanowione dwie międzynarodowe sieci między administratorami.
- WP2 - Planowanie promocji wielofunkcyjnych sieci lokalnych i międzynarodowych i rozwój usług.
- WP3 - Wdrożenie strategii rozwoju we wszystkich obszarach pilotażowych.
- WP4 - Dopracowanie modeli i ich ostateczne zatwierdzenie
Mówimy o samych pozytywach, ale z jakimi problemami napotkaliście się Państwo przy realizacji tych projektów?
Jednym z większych problemów było zsynchronizowanie działań między partnerami w poszczególnych krajach.
Przy realizacji projektu „IRENE" początkowo trzeba było przełamać nasz sposób postępowania i dostosować się do wymagań wiodącego partnera włoskiego, szczególnie przy tworzeniu projektu Wielofunkcyjnych Sieci Ekonomicznych.
Rozmawialiśmy o starej perspektywie, a jak wygląda nowa? Czy obecnie realizujecie Państwo jakiś projekt?
Jestem dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego i pełnię obowiązki dyrektora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Obydwa parki to obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych. Na terenie BPK w sezonie turystycznym przebywa ok. 30 tys. turystów.
Aby te obszary wykorzystać racjonalnie dla potrzeb turystyki, należy (uwzględniając funkcjonujące ograniczenia) poprawić świadomość miejscowej społeczności w dziedzinie ochrony przyrody, agroturystyki, rolnictwa proekologicznego.
W związku z tym ponownie weszliśmy w partnerstwo z SGGW w Warszawie przystępując we wrześniu tego roku do konkursu.
W ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura Środowisko" V oś priorytetowa.
Konkurs dotyczy „Działań Edukacyjnych Skierowanych Do Społeczności Lokalnych Na Obszarach Chronionych".
Partnerem wiodącym i głównym beneficjentem w projekcie będzie SGGW w Warszawie natomiast obszarami pilotażowymi do realizacji projektu będą Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko - Lidzbarski Park Krajobrazowy.
Naszym głównym zadaniem jest ochrona przyrody na obszarach parków krajobrazowych. Aby uniknąć kolizji na styku działalności turystycznej czy rolniczej z przyrodą należy podnieść świadomość społeczności lokalnej w tym zakresie a także polepszyć standard miejsc wypoczynku, ścieżek edukacyjnych itp. chroniąc równocześnie w ten sposób środowisko.
W tym celu chcemy zdobywać środki unijne oraz przekonywać miejscowe samorządy do aplikowania o te fundusze aby tworzyć coraz lepsze warunki dla turystyki z jednoczesnym zapewnieniem ochrony środowiska przyrodniczego naszego regionu.
W taki razie życzę samych sukcesów w realizacji wszystkich zamierzonych planów i bardzo dziękuję za rozmowę
Dziękuję.
Wywiad przeprowadziła redaktor KFE, Anna Królikowska. 20.11.2009.

polecam tekst:  
  • aktualna ocena: 2.38/6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
ocena: 2.4 / 6 - głosowano 90 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

Listopad 2018
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Grudzień 2018
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2018 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.