SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
środa, 22 maja 2019 roku
Imieniny: Emila, Neleny, Romy
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Leksykon funduszy Unii Europejskiej (Jan Wiktor Tkaczyński, Rafał Willa, Marek Świstak)

polecany:  
  • aktualna ocena: 2.19/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

Od czego zacząć przygotowanie projektu w ramach funduszy unijnych? Czym różni się beneficjent od beneficjenta ostatecznego i jaki ma to związek z interesariuszem projektu? Dlaczego powinniśmy pamiętać o kategoriach interwencji i środkach niewygasających na etapie realizacji projektu? Skąd będziemy wiedzieć, iż realizacja projektu odniosła pożądane skutki? Na te i wiele innych pytań udziela odpowiedzi publikacja Leksykon Funduszy Unii Europejskiej. Książka porządkuje bowiem mozaikę pojęciową, w której orientacja jest niezbędna po to, aby sprawnie przygotować, uzyskać i rozliczyć projekt europejski.

Dla przykładu, niewielu z projektodawców zdaje się dostrzegać subtelne różnice między poszczególnymi kryteriami wyboru, a ma to tymczasem zasadnicze znaczenie z punktu widzenia strategii aplikowania. Dotyczy to kryteriów formalnych i merytorycznych. Powszechnie dużo większą uwagę przywiązuje się do pełnego spełnienia wymogów merytorycznych, podczas gdy mniejsze znaczenie przypisuje się wymaganiom formalnym. Jest to jednak podejście ryzykowne. Okazuje się bowiem, iż spełnienie wszystkich kryteriów formalnych jest obligatoryjne. Oznacza to, iż projekt, który nie spełnia choćby jednego z kryteriów formalnych jest dyskwalifikowany. Ich weryfikacja dokonywana jest na zasadzie zero-jedynkowej (spełnia-nie spełnia).
Sama ocena formalna pozwala stwierdzić, czy dany wniosek (wraz z załącznikami) spełnia minimalne warunki techniczne w zakresie kwalifikowalności zarówno beneficjenta jak i projektu. Celem takiej oceny jest zatem stwierdzenie, czy projekt spełnia wystarczająco progowe warunki umożliwiające jego ocenę merytoryczną. Kryteria te w odróżnieniu od merytorycznych oceniane są w oparciu o konkretne punkty wniosku o dofinansowanie bądź jego załączników. Kryteria, które projekt może spełniać jedynie częściowo są kwalifikowane jako merytoryczne, i o czym warto pamiętać, podlegają one przyjętej w ramach systemu realizacji programu operacyjnego metodologii. Poszczególne kryteria są punktowane w zależności od stopnia ich spełnienia. Dlatego kluczowym w strategii przygotowywaniu projektów jest to, iż kryteria merytoryczne - aby otrzymać dofinansowanie - nie muszą być spełnione w 100%, gdy tymczasem formalne podlegają temu obowiązkowi w pełni. Stąd fakultatywność wypełnienia kryteriów merytorycznych powinna determinować strategię przygotowywania propozycji projektowych składanych w ramach konkursów.
Przedstawiana publikacja jest pierwszym tak kompleksowym opracowaniem w dziedzinie funduszy Unii Europejskiej. W leksykonie zebrano rozproszone w różnych, mało dostępnych źródłach, informacje na temat instrumentów finansowych Wspólnoty. Zakres przedmiotowy leksykonu wybiega jednakże znacząco poza same fundusze unijne, poruszając bowiem takie zagadnienia jak projektowanie, ewaluacja bądź pomoc publiczna. Do tego należy dodać hasła dotyczące praktyki funduszowej z zakresu przygotowania, selekcji i realizacji projektów w okresie programowania 2007-2013. Ważnym uzupełnieniem leksykonu są również aneksy dotyczące możliwości finansowania projektów rozwojowych za pośrednictwem regionalnych programów operacyjnych, a także kompletna lista poszczególnych instytucji uczestniczących we wdrażaniu funduszy unijnych w Polsce na lata 2007-2013.
Książka do nabycia w księgarni samorządowej RegioBooks http://www.regiobooks.pl/pl118/produkty10668/leksykon_funduszy_unii_europejskiej
 
 

polecam tekst:  
  • aktualna ocena: 2.19/6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
ocena: 2.2 / 6 - głosowano 91 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

CIEKAWE INICJATYWY
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2019 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.