SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
czwartek, 26 kwietnia 2018 roku
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
czwartek, 23 kwietnia 2009

Flaga i inne symbole państwowe

autor: Mariusz Sidor
polecany:  
 • aktualna ocena: 3.15/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

2 maja po raz szósty będziemy obchodzić w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ustanowione zostało przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2004 nr 49 poz. 467)

Flaga
pokaż dodatkowe informacje
fot. Piotr Siłka
Flaga
Poza wprowadzeniem Dnia Flagi RP nowelizacja wprowadziła istotne zmiany w zakresie używania symboli państwowych, przede wszystkim "zwróciła" symbole narodowe obywatelom. Na mocy nowelizacji każdy może wywieszać flagę w celu uczczenia ważnych uroczystości, rocznic i świąt państwowych. Flaga może towarzyszyć również naszemu życiu prywatnemu, kiedy np.: chcemy uczcić ważne wydarzenie rodzinne. Należy jednocześnie pamiętać, że otaczanie flagi i innych symboli państwowych czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
Symbole narodowe stanowią o tożsamości państwa, narodu oraz obywateli. Są wyrazem czci, szacunku, wartości narodowych oraz istotnym elementem w kształtowaniu postaw patriotycznych. Flaga obok innych symboli państwowych zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Jest widocznym wyrazem patriotyzmu, oznaką naszej pamięci i wdzięczności dla naszych przodków, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą.
Godło RPGodło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej określone zostały w art. 28 Konstytucji RP oraz w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, z późn. zm.).
Według ustawy Godłem RP jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwrócony w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy (art. 2 ustawy oraz załącznik nr 1 do ustawy).
Barwami RP są kolory biały i czerwony ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, dolny czerwonego. Barwy w układzie pionowym umieszcza się w ten sposób, że kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu (art. 4 ustawy).
Flaga RPFlagą państwową RP jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie (art. 6 ustawy). Ustawa dopuszcza również drugi wzór flagi państwowej w postaci prostokątnego płata tkaniny o barwach RP z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem RP. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8. Używanie (podnoszenie) flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej zastrzeżone jest dla podmiotów wymienionych w artykule 8 ustawy tj:
 • przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą, na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierowników tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji,
 • cywilnych lotnisk i lądowisk,
 • cywilnych samolotów komunikacyjnych podczas lotów za granicą,
 • kapitanatów (bosmanatów) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.
Flaga RP wzór 2Istniejące uregulowania prawne w zakresie symboli państwowych i ich używania jak pokazują przykłady powyżej w dość jednoznaczny  sposób określają wzór godła i flagi. Niestety zapisy dotyczące używania symboli są w znacznej części dużo bardziej ogólne, często niejednoznaczne i niespójne. Taki stan często jest przyczyną różnic w interpretacji poszczególnych przepisów a w konsekwencji prowadzi do niejednolitego eksponowania godła i flagi RP.
Najwyższa Izba Kontroli w ramach "Kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej" przeprowadzonej w 2005 roku opracowała na podstawie powszechnie uznanych praktyk i doświadczeń innych krajów, wyników dyskusji z udziałem przedstawicieli różnych szczebli administracji publicznej oraz specjalistów z dziedziny heraldyki i weksykolologii "Zasady dobrej praktyki używania symboli państwowych przez administrację publiczną oraz placówki oświatowe".
Wśród podstawowych zasad związanych z użytkowaniem symboli państwowych autorzy raportu wymieniają:
 • Godło i flaga są symbolami państwa, do których należy się odnosić z należną czcią i szacunkiem.
 • Znaki państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami samorządowymi, organizacji, instytucji itp.
 • Miejscem pierwszym (uprzywilejowanym) jest zawsze prawa strona osoby stojącej tyłem do budynku lub na prawo od godła, patrząc od strony godła (tj. kierunek, w którym patrzy orzeł).
 • Znaki państwowe gospodarza mają pierwszeństwo przed równorzędnymi im w hierarchii znakami państwa, w imieniu którego odbywa się wizyta władz państwowych.
 • Tradycyjnie godło i flaga pełnią rolę szczególnych znaków informacyjnych - należy je umieszczać w takich miejscach i w takiej liczbie, aby tę rolę spełniały.
Używane godła i flagi muszą być zgodne z wzorami określonymi w ustawie. Dlatego też przy zakupie nowych godeł i flag należy upewnić się, że są zgodne z wzorami zawartymi w ustawie. Należy również pamiętać o czystości godła i flagi oraz ich stanie fizycznym, tj. dbać by nie były zniszczone, uszkodzone, zgniecione, postrzępione, wyblakłe, itp. NIK zaleca również określenie minimalnej częstotliwości wymiany flag na czyste oraz czyszczenia godeł. Natychmiastowej reakcji wymagają przypadki, w których godło lub flaga ulegną zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu (np. w wyniku nieprzyjaznych warunków atmosferycznych).
Pomieszczenie, w którym przechowywane są godła i flagi powinno być czyste oraz zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem lub kradzieżą flag i godeł.
Nie można pozwolić sobie również na wyrzucenie do śmietnika, lub porzucenie w przypadkowych miejscach wycofanych z użycia godeł i flag. Zużyte flagi powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone, po pozbawieniu ich cech używalności. Przed zniszczeniem flaga powinna być rozcięta, w celu rozdzielenia barwy. Metalowe tablice z godłem warto dokładnie zamalować lub pociąć przed zezłomowaniem. Wskazane jest również prowadzenie ewidencji przychodów (zakupy) oraz rozchodów (protokoły niszczenia) flag i godeł.

polecam tekst:  
 • aktualna ocena: 3.15/6
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
ocena: 3.2 / 6 - głosowano 60 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

Kwiecień 2018
PWŚCPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Maj 2018
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2018 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.