SPOŁECZNOŚĆ    login: hasło: zapamiętaj: REJESTRACJA | NEWSLETTER
piątek, 19 stycznia 2018 roku
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
regioportal.pl - rozwój lokalny i regionalny
dodaj do ulubionych podyskutuj na forum mapa portaluformularz kontaktowy
SZUKAJ W:  tekstach
szukana fraza:
występująca w:
w dziale:
autor:
sortuj według:
znajdujesz się w:
poniedziałek, 17 października 2011

„Społeczne, polityczne i ekonomiczne stymulanty i destymulanty rozwoju Mazowsza” – projekt badawczy

autor: Mariusz Kowalski
polecany:  
 • aktualna ocena: 2.62/6
Facebook Twitter drukuj artykuł do PDF drukuj artykuł wyślij link do artykułu
rozmiar tekstu: powiększ czcionkę tekstu pomniejsz czcionkę tekstu

Czy możemy wyróżnić tożsamość mazowiecką i jakie są jej przejawy w codziennym życiu mieszkańców Mazowsza? Jaki jest poziom aktywności samorządów w pozyskiwaniu funduszy unijnych i jakie czynniki wpływają na zróżnicowane postawy w tym zakresie? Jakie modele zarządzania rozwojem możemy zidentyfikować w samorządach gminnych na Mazowszu i które z nich są najskuteczniejsze? Czy na arenie regionalnej lub lokalnej występują jakieś konflikty, które wyraźnie utrudniają rozwój Mazowsza? To tylko nieliczne z wielu pytań, na które odpowiedzi powinniśmy poznać już wkrótce dzięki realizacji badania „Społeczne, polityczne i ekonomiczne stymulanty i destymulanty rozwoju na Mazowszu”.

Wspomniane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Trendy Rozwojowe Mazowsza”, którego zadanie polega na dostarczeniu wiedzy dotyczącej czynników, uwarunkowań i skutków analizowanych retrospektywnie i prospektywnie procesów rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego z uwzględnieniem ich wymiaru społecznego i przestrzennego. Zdobyta wiedza posłuży weryfikacji i aktualizacji dokumentów programowych dotyczących rozwoju województwa. Projekt koordynuje Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie pod przewodnictwem profesora Zbigniewa Strzeleckiego, a jego finansowanie odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałania 8.1.4.
Celem badania „Społeczne, polityczne i ekonomiczne stymulanty i destymulanty rozwoju na Mazowszu” podejmowanego przez zespół badawczy Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk jest uzyskanie wiedzy na temat określonych w tytule czynników rozwoju województwa mazowieckiego w latach 1990 – 2010.
Zrealizowanie tego celu jest możliwe dzięki osiągnięciu trzech celów cząstkowych:
 • Identyfikacji uwarunkowań, poziomu i form aktywności społecznej mieszkańców Mazowsza;
 • Określenia roli samorządu lokalnego w procesach rozwoju na poziomie lokalnym, subregionalnym i regionalnym;
 • Identyfikacji konfliktów związanych z rozwojem Mazowsza ze wskazaniem ich charakteru, przyczyn i skutków.
W pracach badawczych wykorzystywane są umiejętności zróżnicowanego pod względem specjalizacji zespołu badawczego, złożonego z geografów politycznych i społeczno-ekonomicznych, kartografów, biologów (ekologów), socjologów i specjalistów gospodarki przestrzennej, specjalizujących się w analizach rozwoju lokalnego i regionalnego, geografii wyborczej, krajobrazu kulturowego, ochrony środowiska naturalnego czy badania kapitału społecznego i zjawiska wykluczenia społecznego. Umożliwia to przeprowadzenie unikalnych wielowątkowych analiz łączących wiedzę i doświadczenie kilku dyscyplin badawczych. Formułowane na podstawie analiz oraz badań własnych wnioski konsultowane są z ekspertami ze środowiska akademickiego. Uzyskany w ten sposób szeroki obraz realiów życia społeczności lokalnych daje możliwość zweryfikowania różnych wariantów związków przyczynowo-skutkowych dotyczących aktywności społecznej, funkcjonowania samorządów i generowania sytuacji konfliktowych.
Rezultatami badania będą m.in. kompleksowa diagnoza rozwoju społecznego i gospodarczego, identyfikacja barier rozwojowych, modele, prognozy i scenariusze rozwoju Mazowsza, rekomendacje dotyczące kierunków rozwoju, stworzenie instytucjonalnych ram stałego monitorowania i prognozowania procesów rozwoju.
Osoby zainteresowane szczegółami projektu zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.trendyrozowjowemazowsza.pl, gdzie pojawiają się bieżące informacje na temat realizacji poszczególnych etapów projektu, a także gdzie udostępnione zostaną wyniki przeprowadzonych badań.
 

polecam tekst:  
 • aktualna ocena: 2.62/6
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
ocena: 2.6 / 6 - głosowano 61 razy
liczba komentarzy do tego tekstu: 0

Do tej pory nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu.
Możesz być pierwszy, wyraź swoją opinię.

  

CIEKAWE INICJATYWY
Styczeń 2018
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Luty 2018
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
ZOSTAŃ NASZYM FANEM
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
© 2007-2018 RegioConsulting.pl
ISSN 1897-3639.